Bu Sayfa bas

38. Toplantı Kararı

KONYA TRAFİK PLATFORMU 38. TOPLANTISINDA ALINAN TAVSİYE KARARLARI

04.05.2011 günü saat 14.00’de “Bölge Trafik Sorumluluk Alanı Genel Değerlendirme” konu başlığında Polisevi Büyük Salonda toplanarak aşağıdaki tavsiye kararları alınmıştır.

Eğitim yönünden değerlendirme;

 1. Yol üzerinde yapılan fiziki düzenleme veya çalışmalarda görev yapan D.S.İ., Karayolları ve Belediye çalışanlarına yol çalışmalarında dikkat edecekleri hususlar hakkında eğitim verilmesi gerekmektedir.
 2. Kurumlarda görevli şoför ve operatörlerinin eğitim ve denetimlerinin arttırılması gerekmektedir.

Denetim yönünden değerlendirme;

 1. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüsler otogara girmeden yolcu indirme bindirme yapıyorlar denetimlerin artırılması gerekmektedir.
 2. Dinlenmek, gezmek, ziyaret ve mesire yerlerini tanıtıcı ve yönlendirici broşürler hazırlanarak dağıtımının yapılması gerekmektedir.
 3. Şehirlerarası yollarda araç kullanma sürelerinin denetimine ağırlık verilmesi gerekmektedir.
 4. Karayolu üzerinde iş makinesi taşıyan araçların ve tarım araçlarının yeteri kadar ışıklandırılması denetimlerinin artırılması gerekmektedir.

Mevzuat yönünden değerlendirme;

 1. En çok İlkokul mezunu sürücü belgesi sahiplerinin kaza yaptıkları tespit edilmiş olup, sürücülerin eğitim seviyelerinin yükseltilmesi gerekmektedir.

Altyapı ve mühendislik yönünden değerlendirme;

 1. Hız körlüğünü ortadan kaldırıcı uyarıcı levhalar ve teknolojik tabelalarının kullanılması gerekmektedir. (Hız körlüğü:120 km ile giden bir kişi hızını 90 km ye düşürürse sürücü çok yavaş gidiyor gibi kendini hissetmektedir.)
 2. İl yollarında çalışma alanlarının ve orta refüj sulamalarında işaretlemelerin eksik olduğu görülmekte olup, gerekli uyarıcı levhaların tanzim edilmesi gerekmektedir.
 3. Karayollarında yatay işaretlemenin eksik olduğu, köprü üstü, tepe üstü gibi yerlere hız kesici, kaymayı önleyici ve durma mesafesini kısaltan farklı kaplamaların yapılması gerekmektedir.
 4. İlimizdeki çevre yollarının şehir merkezinde kaldığından tüm illerle bağlantısını sağlayan yeni çevre yollarının yapılması gerekmektedir.
 5. İlimiz kavşak konumunda olduğundan sürücüler Konya’dan geçerlerken yorgun olduklarından genelde kaza yapıyorlar. Sürücülerin dinleneceği yerler yapılmalıdır.
 6. Hız kesici bantların kavşak içinde değil de kavşak öncesi yapılmalıdır.
 7. Şehirlerarasındaki yollarda yorgun ve uykusuz seyreden sürücüleri ikaz edeceğinden dış şeritlerde gürültü çıkarıcı çizgilerin kullanılması uygun görülmektedir.
 8. Görünürlük bakımından trafik levhalarının led lambalı olması gerekmektedir.

Eğitim, Denetim, Altyapı ve Mühendislik yönünden değerlendirme;

 1. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazalar incelendiğinde hayatını kaybeden ve yaralananların Merkez, Ereğli, Akşehir ve Kadınhanı İstasyon Amirliklerinde yoğunlaştığı görülmektedir. 2010 yılı içerisinde özellikle bu İstasyon Amirlikleri sorumluluk sahasında yol yapım çalışmalarının devam ettiği, araç yoğunluğunu yolun karşılayamadığı değerlendirilmiş olup, yol çalışmaları tamamen bittiğinde kazaların azalacağı değerlendirilmektedir. Kazaların 06.00-10.00 ve 17.00-18.00 saatlerinde, % 53,3 ünün tek araçlı ve yoldan çıkma şeklinde, gündüz açık havada, asfalt ve kuru zeminde, düz yolda, % 11,8’inin kavşaklarda, % 28,6’sı bölünmemiş yollarda,  % 50,5’inin hız kural ihlallerinden,  kazaya karışan araçların % 65,1’ini Otomobil ve Kamyon türü araçların, % 36,3’ünü de ağır vasıtaların (kamyon, çekici, tanker, otobüs) oluşturduğu tespit edilmiştir.

a)       Bu nedenle; Konya il sınırlarındaki Bölge Trafik Denetleme Şubesi ve İstasyon Amirliklerinde meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak yukarıda belirtilen İstasyon Amirlikleri başta olmak üzere denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı,

b)       Denetim yönünden, personelin sayılarının planlanması ve personelinin eğitimine ağırlık verilmesi, personel, araç ve gereç planlaması,

c)       Eğitim yönünden, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile ortaklaşa yapılacak projelerde okullara, sürücü kurslarına ve vatandaşlara yönelik eğitim faaliyetlerin yapılması,

d)       Alt yapı yönünden, kazaların meydana geldiği Devlet ve İl yollarının tespiti yapılarak gerekli ıslah çalışmaları yapılması, yolların bölünmüş tek yönlü hale getirilmesi  ve bitirilmemiş yolların bir an önce hizmete girmesi,

e)       Elektronik denetim sistemleri ile birlikte dijital yol bilgilendirme panolarının kurulması ve yaygın hale getirilmesi gibi,

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında artış gösterdiği, Ereğli İstasyon Amirliğinde Kasım ve Aralık aylarında daha fazla kaza olduğu görülmektedir.

a)       Yaz aylarında genel olarak bütün illerde trafik kazası sayısı artmaktadır. Araç yoğunluğunun artması, sürücülerin daha hızlı gitmesi ve uzun yolculuğa çıkmalarıdır. 28.10.2010 tarihinde Niğde İli ile yapılan protokol neticesinde Zengen İstasyon Amirliğine ait 62 Km. uzunluğundaki karayolunun denetim görevi Ereğli İstasyon Amirliğine devredilmiştir. Ereğli İstasyon Amirliğinin 42 Km. olan güzergah uzunluğu 104 Km. ye çıktığı için Kasım ve Aralık aylarında kazalarında artış olduğu görülmektedir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların % 77,6’sının Pazartesi, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde gerçekleştiği, Seydişehir, Akşehir Bölge İstasyon Amirliklerinin en çok kazalarının Perşembe, Cuma ve Pazar günlerinde, Beyşehir Bölge İstasyon Amirliğinin en çok kazası Cuma ve Pazar günü, Kadınhanı ve Cihanbeyli Bölge İstasyon Amirliklerinin en çok kazalarının Perşembe, Cuma, Cumartesi ve pazartesi günü, İçeri Çumra Bölge İstasyon Amirliğinin en çok kazası Cumartesi günü, Karapınar İstasyon Amirliğinin en çok kazasının Pazartesi, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günü,  Merkez İstasyon Amirliğinin en çok kazasının Pazar günü ağırlıklı diğer günlere yayıldığı görülmektedir.

a)       Trafik kazalarının belirtilen günlerde artmasının sebebinin hafta sonu tatilleri, ziyaretler, geziler, işe başlama ve iş çıkışı günlerine denk geldiği değerlendirilmiş olup, aylık kontrol planları bu çerçevede hazırlanarak denetimlere ağırlık verilmelidir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı kazaların % 21,6’sının 06.00-09.00 saatlerinde, % 21,4’ünün 15.00-19.00 saatlerinde gerçekleştiği görülmektedir. Yukarıda belirtilen saat dilimleri dışında İçeri Çumra İstasyon Amirliği bölgesinde 14.00-15.00 saatleri arasında, Seydişehir İstasyon Amirliğinin 03.00-04.00 ve 12.00-14.00 saatleri arasında olduğu görülmektedir.

a)       Saat 06.00-09.00 da meydana gelen kazaların sebepleri araştırıldığında; gece trafik yoğunluğu az olmasına rağmen sabaha karşı sürücülerde uykusuzluk, yorgunluk ve dikkat dağınıklığının meydana geldiği ayrıca bu saatlerde trafik yoğunluğunun arttığı ve kazalara sebebiyet verdiği değerlendirilmektedir.

b)       Saat 15.00-19.00 arasında olan kazalarda sürücülerin rehavet içine girmeleri, hız yapmaları ve yolun düz ve uzun olması dikkat kaybına neden olmaktadır. Bu sebepten kazalar tek taraflı ve yoldan çıkma şeklinde meydana gelmektedir. Kazaların olduğu yerlerde denetimlerin artırılması gerekmektedir.

c)       Özellikle tatil ve bayramlarda sabaha karşı sürücülerin dinlendirilmesi ekiplerimiz tarafından dikkatlerini yola vermeleri yönünde uygulama çeşitlerine ağırlık verilmelidir.

 1. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazaların Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yoğunlaştığı tespit edilmiş olup,

a)       18 Haziran 2010 tarihinde okulların kapanarak, 24 Eylül 2010 tarihinde okulların açıldığı,

b)       Gurbetçi vatandaşlarımızın tatillerini geçirmek üzere bu aylarda İlimize geldiği,

c)       Vatandaşlarımızın tatil bölgeleri olan Antalya, Mersin ve Muğla illerine gitmek üzere bu aylarda ilimizden geçiş yaptıkları,

d)       İlimizin gelir kaynağının genel olarak tarıma dayalı olduğundan bu aylarda hareketliliğin arttığı,

e)       Düğünlerin yoğun olarak bu aylarda yapıldığı,

f)        Hava sıcaklıklarının artması ve gündüzlerin uzun olması, sürücü ve yayaların trafik güvenliğini olumsuz etkilediği,

g)       Zeminin kuru olması sürücülere durma mesafesinin kısa olduğunu düşündürdüğü ve hız yapmalarına sebebiyet verdiği,

h)       Denetim personelinin etkinliğinin azaldığı,

i)         Denetim personelinin genelinin çocuklarının okul çağında olduğu ve tatillerini de buna göre talep ettikleri,

j)        Denetim personelinin atama dönemlerinin bu aylarda olmasının % 20 oranında personel kaybına neden olduğu,

k)       11 Ağustos – 09 Eylül günleri arasında ramazan ay’ı ve 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum nedeniyle bu dönemde denetim personelinin düzenleme hizmetleriyle görevlendirildiği gibi sebepler sayılabilir.

Konya il sınırları Bölge Trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazaların Pazartesi, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Meydana gelen kazaların haftanın günlerine genel olarak dağıldığı, araç yoğunluğunun hafta sonları artmasından dolayı kazalarda artış olduğu, hafta içi kaza sayısı az olmasına rağmen trafiğin daha hızlı seyretmesi sebebiyle ölümlü kazaların yoğunlaştığı değerlendirilmiştir. Ayrıca;

a)       Vatandaşlarımızın Köy ve Kasabalardan İlçe merkezlerine veya buralardan İl merkezine haftanın ilk günü Pazartesi ve mesai günlerinin sonu olan Perşembe ve Cuma günlerinde sağlık, eğitim ile resmi işlemlerini yapmak üzere geliş gidiş yaptıkları,

b)       Perşembe ve Cuma gününün haftanın son mesai günleri olması nedeniyle, sürücülerin ve yayaların işlerini bitirmek amacıyla aceleci ve dikkatsiz davrandıkları,

c)       Vatandaşlarımızın Konya’dan ve diğer illerden Konya üzeri tatil bölgeleri olan Antalya, Mersin ve Muğla illerine hafta sonları gidip geldikleri,

d)       Düğünlerin yoğun olarak hafta sonlarında yapıldığı,

e)       Hafta içi vatandaşlarımızın Köy ve Kasabalardan İlçe merkezlerine veya buralardan İl merkezine toplu taşıma araçlarını kullandıkları, hafta sonları ise kendi özel araçları ile alış-veriş ve gezi amaçlı trafiğe katıldıkları,

f)        Tüm çalışanlar ve öğrencilerin hafta içi sabah, öğle ve akşam saatlerinde trafik ortamında bulunduğu halde, hafta sonları günün her saatinde trafik ortamında bulunduğu,

g)       Hafta içi geceleri mesaiden kaynaklanan trafik yoğunluğu olmadığı halde, hafta sonları yoğunlaştığı gibi sebepler sayılabilir.

Konya il sınırları Bölge Trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak Pazartesi, Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerine yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazaların genellikle 06.00-09.00 ve 15.00-19.00 saatlerinde yoğunlaştığı görülmektedir.

a)     Ölümlü kazaların 16.00-20.00 ve 06.00-08.00 saatlerinde,

b)     Hayatını kaybedenlerin 03.00-04.00, 06.00-09.00 ve 17.00-19.00 saatlerinde,

c)     Yaralanmalı kazaların 06.00-09.00 saatlerinde,

d)     Yaralananların 06.00-09.00 ve 17.00-18.00 saatlerinde yoğunlaştığı,

e)     Meydana gelen kazalarda;

f)      Hayatını kaybeden yolcuların 06.00-08.00 saatlerinde,

g)     Yaralanan yolcuların 07.00-09.00 ve 17.00-18.00 saatlerinde yoğunlaştığı görülmektedir.

Konya il sınırları Bölge Trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak 06.00-09.00 ve 15.00-19.00 saatlerine yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazaların % 74,4’ünün tek araçlı kazalarda olduğu tespit edilmiştir.

a)       Duble yolların artması neticesi hatalı sollama yapmaktan kaynaklanan kazalarda ciddi oranda azalma meydan geldiği, yol kalitesinin artması ile çift taraflı ve çok araçlı kaza sayısının azaldığı, düz ve eğimsiz olan yollarımızda kazaların sürücülerin dalgın, dikkatsiz ve süratli araç kullanmaları ve yolların uzun kilometreler sürmesi sonucunda tek araçlı kazalar şeklinde meydana geldiği değerlendirilmektedir.

b)       Yaya kazaları, sabit cisme çarpma, hayvana çarpma, araçtan düşen insan ve cisim, devrilme ve yoldan çıkma şeklindeki tek araçlı kazaları oluşturduğu,

c)       Yaya kazaları genellikle köy, kasaba ve ilçelerin içinden geçen devlet yolu ve il yollarında, tek araçlı yayaya çarpma şeklinde meydana geldiği,

d)       Sürücüler;

 1. Kavşaklara, dönemeçlere, tepe üstlerine, tünellere, dar köprülere, yapım ve onarım alanlarına yaklaşırken hızlarını azaltmadıkları,
 2. Hızlarını kullandıkları aracın teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadıkları,
 3. Yukarıda belirtilen şartları göz önüne alarak diğer bir aracı izlerken güvenli mesafe bırakmadıklarından,
 4. Konvoy halindeki araçların diğer araçların giriş çıkışlarına müsaade edecek güvenli açıklık bırakmadıkları,
 5. Bu tür kazaların aşırı hız başta olmak üzere yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanmanın yanında diğer araçların şerit izleme kurallarına uymamasından kaynaklandığı gibi sebepler sayılabilir.
 6. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazaların yoldan çıkma ve devrilme şeklinde yoğunlaştığı tespit edilmiştir.

Bunun nedenleri olarak,

a)       Kazaların genellikle tek araçlı kazalar şeklinde olduğu,

b)       Sürücülerin hızın gerekli şartlara uygunluğunu sağlamadıklarından,

c)       Sürücülerin aşırı hızlı başta olmak üzere yorgun, uykusuz ve alkollü araç kullanması ve sürücülerin şerit izleme kurallarına uymamasından kaynaklandığı gibi sebepler sayılabilir.

Konya il sınırları Bölge Trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak yoldan çıkma ve devrilme şeklinde olan kazaları önlemeye yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanındaki kazaların hava durumuna göre değerlendirildiğinde; Ölümlü ve yaralanmalı kazaların, hayatını kaybeden, yaralanan yaya ve yolcuların açık-bulutlu havalarda meydana gelen kazalarda yoğunlaştığı görülmekte olup,

a)       Açık havanın diğer hava şartlarına göre daha fazla olduğu,

b)       Açık havalarda araç ve yaya trafiğinin diğer hava şartlarına göre daha fazla olduğu,

c)       Bu tür kazalarda sürücülerin durma mesafelerinin ne kadar olduğunu bilmediklerinden, diğer hava şartlarındaki dikkati göstermedikleri ve aşırı hızlı araç kullandıkları gibi sebepler sayılabilir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazaların gün durumuna göre değerlendirildiğinde Ölümlü, yaralanmalı, hayatını kaybeden, yaralanan yaya ve yolcuların kazalarının gündüz yoğunlaştığı, ancak gece kazalarının da dikkat çektiği görülmekte olup,

a)       Gündüz araç ve yaya trafiğinin daha fazla olduğu,

b)       Gece ölümlü kazaların meydana gelmesine aşırı hız, yorgunluk, uykusuzluk, alkollü araç kullanma, şerit izleme kurallarına uymama ve yerleşim yerlerindeki aydınlatmanın yetersiz olması gibi sebepler sayılabilir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazaların yolda yön durumuna göre değerlendirildiğinde Ölümlü, yaralanmalı, hayatını kaybeden yaya ve yolcular ile yaralanan yolcuların tek yönlü, yaralanan yayaların iki yönlü yollarda meydana gelen kazalarda yoğunlaştığı görülmektedir. Bölünmüş yol 506 kilometre, iki yönlü yol 319 kilometredir.
 2. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazaların kuru zeminli yollarda yoğunlaştığı tespit edilmiştir.

Bunun nedenleri olarak,

a)       Yıl boyunca kuru zeminin diğer zeminlere göre daha fazla sürede bulunduğu, bununda kuru zeminde meydana gelen kaza sayısını artırdığı,

b)       Islak, karlı ve buzlu zeminler, kuru zemine göre sürtünme katsayısının daha az olduğu, bununda durma mesafesini uzattığından kaza riskini artırdığı,

c)       Kuru zeminde araç kullanan sürücülerin ıslak, karlı ve buzlu zeminlerde araç kullanan sürücülere göre daha dikkatsiz ve hızlı olduklarından kaza riskinin arttığı gibi sebepler sayılabilir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak zeminin kuru olduğu zamanlarda kazaları azaltmaya yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazaların düz yollarda yoğunlaştığı tespit edilmiştir.

Bunun nedenleri olarak,

a)       Düz yolların virajlı yollara göre daha fazla olduğu,

b)       Düz yollarda araç kullanan sürücülerin, virajlı yollarda araç kullanan sürücülere göre daha dikkatsiz ve hızlı olduklarından kaza riskinin arttığı,

c)       Düz yollarda sürücülerin sabit bir sürüş ile benzer yerleri görmesi dalgınlık ve uyku hali oluşturmakta buda kaza riskini artırdığı gibi sebepler sayılabilir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak düz yollarda eğitim, denetim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesi, kazaların az olduğu ve azaltmanın kolay olduğu virajlı yollara yönelik de çalışmaların yapılmasının doğru olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazaların eğimsiz yollarda yoğunlaştığı tespit edilmiştir.

Bunun nedenleri olarak,

a)       Eğimsiz yolların, eğimli ve tepe üstü olan yollara göre daha fazla olduğu,

b)       Eğimsiz yollarda araç kullanan sürücülerin, eğimli ve tepe üstü olan yollarda araç kullanan sürücülere göre daha dikkatsiz ve hızlı olduklarından kaza riskinin arttığı,

c)       Dik eğimli yollardaki ölümlü kazaların, hafif eğimli ve eğimsiz yollardaki ölümlü kazaların oranına göre daha yüksek olduğu,

d)       Hafif eğimli yolların sürücüleri yanılttığı, dik eğimlilere göre az dikkat edildiğinden kaza riskinin arttığı gibi sebepler sayılabilir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak eğimsiz yollarda eğitim, denetim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesi, kazaların az olduğu ve azaltmanın kolay olduğu eğimli yollara yönelik de çalışmaların yapılmasının doğru olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazaların kavşak olmayan yollarda yoğunlaştığı tespit edilmiş olup,

Bunun nedenleri olarak,

a)       Kavşak bulunmayan alanların daha fazla olmasına rağmen, kavşaklardaki kaza riskinin daha fazla olduğu,

b)       Kavşaklara yaklaşan sürücüler,

c)       Kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamak, dikkatli olmak, geçiş hakkı olan araçlara,

d)       Tali yoldan çıkan araçlar ana yoldan gelen araçlara,

e)       Bir iz veya mülkten çıkan araçlar karayolundan gelen araçlara,

f)        Bölünmüş yola çıkan araçlar bu yoldan geçen araçlara, öncelik vermesi gerekirken vermedikleri,

g)       Sürücülerin gereksiz olarak kavşak içinde yavaşlamaları, durmaları, taşıttan inmeleri, taşıt veya araçlarının motorlarını durdurmaları kaza riskini artırdığı,

h)       Bu tür kazalarda sürücülerin kavşağa gelirken duracakmış gibi gelmesi gerektiği halde daha hızlı geldikleri, trafik ışık ve işaretlerine uymadıkları ve kavşaklarda geçiş önceliğine uymadıklarından kaynaklandığı,

i)         Yayaların karşıdan karşıya geçişlerinin kavşaklarda daha güvenli olduğu, buna rağmen kavşaklara hızlı giren sürücülerin ve kurallara uymayan yayaların kazalara karıştıkları gibi sebepler sayılabilir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak kavşak olmayan yollarda olan kazaları azaltmaya yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesi, kazaların az olduğu ve azaltmanın kolay olduğu kavşak olan yerlere yönelik de çalışmaların yapılmasının doğru olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazaların dar yol, köprü üstü ve kasis olmayan yollarda yoğunlaştığı tespit edilmiş,

a)       Dar yol, köprü üstü ve kasis olan yolların olmayanlara göre çok az olduğu,

b)       Dar yol, köprü üstü ve kasis olan yollarda araç kullanan sürücülerin daha dikkatli olduğu gibi sebepler sayılabilir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak kazaların az olduğu ve azaltmanın kolay olduğu dar yol, köprü üstü ve kasis olan yollara yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazaların ay-gün durumuna göre değerlendirildiğinde;

a)       Temmuz ayında; Cumartesi, Pazar ve Pazartesi,

b)       Ağustos ayında; Pazartesi,

c)       Eylül ayında; Perşembe ve Cuma,

d)       Ekim ayında; Cumartesi günleri yoğunlaştığı görülmektedir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak ay-gün olarak belirlenen zamanlarda kazaları azaltmaya yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazaların gün-saat durumuna göre değerlendirildiğinde;

a)       Pazartesi günü, 07.00-09.00, 18.00-20.00,

b)       Çarşamba günü, 07.00-08.00,

c)       Cuma günü, 07.00-08.00,

d)       Cumartesi günü, 06.00-07.00,

e)       Pazar günü, 06.00-08.00 saatlerinde yoğunlaştığı görülmektedir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak gün-saat olarak belirlenen zamanlarda kazaları azaltmaya yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazaların ay-saat durumuna göre değerlendirildiğinde;

a)       Temmuz ayında; 06.00-09.00, 10.00-11.00, 14.00-15.00,

b)       Ağustos ayında; 15.00-16.00,

c)       Eylül ayında; 06.00-09.00,

d)       Kasım ayında; 07.00-09.00 saatlerinde yoğunlaştığı görülmektedir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak ay-saat olarak belirlenen zamanlarda kazaları azaltmaya yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazalara karışan araçların cinslerine ve kullanım amaçlarına göre değerlendirildiğinde;

a)       Özel araçlardan otomobil, ticari araçlardan da kamyon da yoğunlaştığı görülmektedir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak özel otomobiller ve ticari kamyon türü araçların karıştıkları kazaları azaltmaya yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazalara karışan sürücülerin yaş ve cinsiyet durumuna göre değerlendirildiğinde;

a)       Kazaların 22 ile 50 yaş aralığındaki Erkek sürücülerde yoğunlaştığı görülmektedir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak 22 ile 50 yaş aralığındaki erkek sürücüler üzerinde kazaları azaltmaya yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazalara karışan sürücülerin sürücü belgesi sınıfı ve öğrenim durumuna göre değerlendirildiğinde;

a)       Kazaların B ve E sınıfı sürücü belgesi olanlar ile öğrenim durumu ilkokul olanlarda yoğunlaştığı görülmektedir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak ilkokul mezunu olup, B ve E sınıfı sürücü belgesi bulunan sürücülerin kazalarını azaltmaya yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir.

 1. 2010 Yılında Konya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında meydana gelen kazalarda kazazedelerin (yolcu ve yaya) yaş ve cinsiyetlerine göre değerlendirildiğinde;

a)       0-15 yaş arası çocukların % 26,9’ unu oluşturduğu,

b)       70 ve üzeri yaşlıların % 2,6’sını oluşturduğu,

c)       16-70 yaş arası yetişkinlerin % 70,5’ini oluşturduğu görülmektedir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak 16-70 yaş arası yetişkin kazazedelerin kazalarına yönelik eğitim, denetim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesi,  aynı zamanda kazaların az olduğu ve azaltmanın kolay olduğu 0-15 yaş arası kazazede çocukların ve 70 yaş üzeri yaşlıların karışmış oldukları kazalara yönelik çalışmaların yapılmasının da doğru olacağı düşünülmektedir.

 1. 2010 Yılı Konya Bölge İstasyonları Kaza Nedenleri İle Uygulanan Ceza Maddeleri Değerlendirildiğinde;

a)       Kazaların nedenlerinin ve cezaların hız kural ihlallerinde yoğunlaştığı görülmektedir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak Hız kural ihlalleri olmak üzere şerit izleme, yakın takip, ışık ve işaretlere uymama, kavşaklarda geçiş önceliğine uymama, şeride tecavüz etme, doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma kural ihlalleri üzerinde eğitim, denetim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin doğru olacağı düşünülmektedir.

 1. Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen kazalarda, kazaya karışan araçların otomobil, kamyonet ve kamyon türü araçlarda yoğunlaştığı tespit edilmiş,

Bunun nedenleri olarak,

a)       Otomobil ve kamyonet ve kamyon türü araçların sayılarının fazla olması nedeniyle, kaza yapma olasılıklarının da fazla olması,

b)       Otomobil ve kamyonet türü araçların seri ve hızlı olması kaza riskini artırdığı,

c)       Kamyon türü araçların ise büyük ve manevra kabiliyetlerinin az olması kaza riskini artırdığı,

d)       Otomobil türü araçları kullanan sürücülerin şoförlüğü meslek edinen diğer araçları kullanan sürücülere göre daha az tecrübeli oldukları,

e)       Otomobil ve kamyonet türü araç sürücülerinin araç kullanma sürelerine uymadıkları gibi sebepler sayılabilir.

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak otomobil, kamyonet ve kamyon türü araçlara yönelik denetim, eğitim ve alt yapı çalışmalarına ağırlık verilmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir.

 1. 2010 yılı Konya il sınırları Bölge Trafik sorumluluk alanlarında kazaları azaltmaya yönelik toplam 346.482 adet araç ve sürücüsü kontrol edilmiştir. Bu kontrollerin % 28,4’ünü Merkez, % 11,1’ini Kadınhanı, % 10,4’ünü Akşehir, % 9’unu Seydişehir, % 8,9’unu Cihanbeyli, % 8,5’ini Ereğli, % 8,4’ünü Beyşehir, % 8,2’sini Karapınar, % 6,7’sini İçeri Çumra Bölge Trafik İstasyon Amirliklerince yapıldığı tespit edilmiştir.
 2. Yapılan kontrollerin;

a)       % 48,4’si yük taşıyan araçlar ve sürücülerinin kontrolü,

b)       % 19,2’si alkol denetimi,

c)       % 14,1’i radarlı hız kontrolü olduğu,

d)       % 13,7’i emniyet kemeri kontrolü,

e)       % 3,6’sı yolcu taşıyan araçlar ve sürücülerinin kontrolü,

f)        % 0,3’ü sabit kontrol,

g)       % 0,3’i kaza mahallindeki kontroller olduğu,

 1. Konya il sınırları Bölge Trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen toplam kazalarda;

a)       Karapınar 2. sırada iken kontrol edilen araç ve sürücü sayısında 8. sırada,

b)       Cihanbeyli 4. sırada iken kontrol edilen araç ve sürücü sayısında 5. sırada,

c)       İçeri Çumra 5. sırada iken kontrol edilen araç ve sürücü sayısında 9. sırada olduğu görülmektedir.

Bu Bölge Trafik İstasyon Amirliklerimizin kontrol faaliyetlerini artırmaları, meydana gelen kazalarını azaltacağı düşünülmektedir.

 1. Denetimlerde yapılan cezai işlemlerin öncelikle sürücüye bizzat yazılmasının daha etkili olup sürücü temin edilemediğinde plakaya cezai işlem yapılmasının da doğru olduğu, 2007-2008-2009-2010 yılları değerlendirildiğinde cezai işlemlerde belirli bir azalmanın olduğu, kazaya etken sebeplere yönelik denetimlerin artırılması gerektiği düşünülmektedir.
 2. 2010 yılı Konya Bölge Trafik sorumluluk alanlarında kazaları azaltmaya yönelik toplam 77.880 adet Trafik İdari Para Cezası Uygulanmıştır.

a)       Ocak, Şubat, Ağustos ve Aralık aylarında yazılan cezaların diğer aylara göre azalış gösterdiği,

b)       Mart, Mayıs, Ekim ve Kasım aylarında yazılan cezaların diğer aylara göre artış gösterdiği,

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak kazaların yoğunluk gösterdiği Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarına yönelik denetim faaliyetlerine ağırlık verilmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir.

 1. 2010 yılı Konya Bölge Trafik sorumluluk alanlarında kazaları azaltmaya yönelik toplam 77.710 adet Trafik İdari Para Cezası Uygulanmıştır.

a)       Çarşamba ve Perşembe günlerinde yazılan cezaların diğer günlere göre azalış gösterdiği,

b)       Pazartesi, Salı, Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde yazılan cezaların diğer günlere göre artış gösterdiği,

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak kazaların yoğunluk gösterdiği Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerine yönelik denetim faaliyetlerine ağırlık verilmesinin doğru olduğu düşünülmektedir.

 1. 2010 yılı Konya Bölge Trafik sorumluluk alanlarında kazaları azaltmaya yönelik toplam 77.704 adet Trafik İdari Para Cezası Uygulanmıştır.

a)       09.00-11.00 ve 14.00-15.00 saatlerinde yazılan cezaların diğer saatlere göre artış gösterdiği,

b)       24.00-08.00, 12.00-13.00 ve 18.00-20.00 saatlerinde yazılan cezaların diğer saatlere göre azalış gösterdiği,

Konya il sınırları Bölge trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen ölümlü yaralanmalı kazaların, bu kazalarda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların en aza indirilebilmesi için öncelikli olarak kazaların yoğunluk gösterdiği 06.00-09.00 ve 15.00-19.00 saatlerine yönelik denetim faaliyetlerine ağırlık verilmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir.

 1. Trafik Cezalarının;

a)       % 22,6’sını Merkez,

b)       % 16,5’ini Akşehir,

c)       % 10,5’ini Ereğli,

d)       % 9,9’unu Beyşehir,

e)       % 9,2’sini Kadınhanı,

f)        % 8,5’ini Cihanbeyli ,

g)       % 7,9’unu Karapınar,

h)       % 7,6’sını İçeri Çumra,

i)         % 7’sini Seydişehir İstasyon Amirliklerinin uyguladığı cezalar oluşturmaktadır.

Konya il sınırları Bölge Trafik sorumluluk alanlarında meydana gelen toplam kazalarda;

a)       Karapınar 2. sırada iken uygulanan trafik cezalarında 7. sırada,

b)       Cihanbeyli 4. sırada iken uygulanan trafik cezalarında 6.sırada,

c)       İçeri Çumra 5. sırada iken uygulanan trafik cezalarında 8. sırada,

d)       Seydişehir 8. sırada iken uygulanan trafik cezalarında 9. sırada olduğu görülmektedir.

Belirtilen İstasyon Amirliklerimizin denetim faaliyetlerini artırması, meydana gelen kazaların azaltılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

 

KONYA TRAFİK  PLATFORMU 04.05.2011 GÜNÜ YAPILAN

38. TOPLANTI KATILIMCI LİSTESİ

S.N. KURUMU KATILIMCININ ADI SOYADI
1 Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı KATILIM OLMADI
2 Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Mustafa BÜLBÜL
3 Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı İsa ÇİĞİL
4 Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Salim KOÇAK
5 Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü KATILIM OLMADI
6 S.Ü. Kazaları Önleme Araştırma Uygulama Merkezi(SÜKAM) Doç.Dr.Osman Nuri ÇELİK
7 S.Ü. İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanlığı Doç.Dr.Osman Nuri ÇELİK
8 S.Ü. Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Bölüm Başkanlığı Doç.Dr.S.Savaş DURDURAN
9 S.Ü.Bilgi  İşlem Daire Başkanlığı Abdullah BAŞOĞUL
10 Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi KATILIM OLMADI
11 S.Ü.Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu M.Ali LORASOKKAY
12 İl Emniyet Müdürlüğü Emn.Müd.Yrd.Taner ÇAKAR
13 İl Jandarma Komutanlığı J.Bçvş.Hüseyin ŞAHİN
14 Meram Belediye Başkanlığı İhsan TAŞARSLAN

Ali ERKAN

15 Selçuklu Belediye Başkanlığı Veli AKAY
16 Karatay Belediye Başkanlığı Mustafa ALKAN
17 İl Milli Eğitim Müdürlüğü M. Yaşar TERZİ
20 Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü KATILIM OLMADI
21 Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü KATILIM OLMADI
22 Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü KATILIM OLMADI
23 İl Sağlık Müdürlüğü KATILIM OLMADI
24 Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü Kemal AKDENİZ
25 Karayolları 34. Şube Şefliği KATILIM OLMADI
26 Karayolları 35. Şube Şefliği İ.Hakkı KIRBIYIK
27 D.S.İ. 4. Bölge Müdürlüğü Veli KAN
28 Konya Defterdarlığı Halis EYLEMEN
29 Konya Vergi Dairesi Başkanlığı Muammer LALELİ
30 İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Şükran İNCE

Özgür SOMUNCU

Erdal BAŞTAN

31 İl Sosyal Güvenlik Kurumu KATILIM OLMADI
32 Konya İl Müftülüğü KATILIM OLMADI
33 İl Özel İdaresi Müdürlüğü Tacem POÇAN
34 İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Necmettin ESKİCİ
35 Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Naci GÜRAY
36 Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Bekir Sami KAĞITÇI
37 Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü Mustafa DUYAR
38 Konya Devlet Tiyatroları Müdürlüğü Hakan ÖZDEMİR
39 Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Pol. Mem. Eyüp ÇAĞIL
Pol Mem Ali ULAŞ
 Pol.Mem.Mustafa DEVECİ
Pol. Mem.Mustafa TÜRKOĞLU
Pol. Mem. Uğur ÇANKAYA
40 Basın Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü KATILIM OLMADI
41 Muhabere Elk.Şb.Müdürlüğü KATILIM OLMADI
42 Trafik Tescil Şube Müdürlüğü Şube Müdür Yrd.Ayhan TAVAN
43 Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Şube Müdürü Nasuh ARSLAN

Şube Müdür Yrd.Ertan ERİM

Emn.Amr.Cemil SARIKAVAK

44 Beyhekim Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Alper Irkıl KARAÇOR
45 Yurt-Kur BÖLGE müdürlüğü KATILIM OLMADI
46 Cumhuriyet İlköğretim Okulu KATILIM OLMADI
47 Özel İdeal Koleji KATILIM OLMADI
48 İhsan Özkaşıkçı İlköğretim Okulu KATILIM OLMADI
49 Karatay Anadolu İmam Hatip Lisesi  İbrahim TATUK

Ayşe DUVARCI

Adnan ULUDAĞ

50 Muhittin Güzelkılınç Lisesi KATILIM OLMADI
51 Meram Ticaret Meslek Lisesi KATILIM OLMADI
52 Mithat Paşa İ.Ö.O. KATILIM OLMADI
53 Meram Sare Özkaşıkçı Yatılı İ.Ö.Bölge Okulu KATILIM OLMADI
54 Mareşal Mustafa Kemal İ.Ö.O. KATILIM OLMADI
55 Mehmet Karaciğanlar Mevlana İ.Ö.O. KATILIM OLMADI
56 Esnaf Odaları Birliği Ahmet ÇAL
57 Şof. Oto. ve Nak. Odası Başkanlığı Recep ÇAĞLAK

Mustafa GÜVERCİN

58 Ticaret Odası Başkanlığı Suat UZUN
59 Sanayi Odası Başkanlığı KATILIM OLMADI
60 Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanlığı Doç.Dr.Osman Nuri ÇELİK

Mehmet Ali LORASOKKAY

61 FAMDER Genel Başkanlığı Prof.Dr. Neyhan ERGENE

Prof.Dr. Refik SOYLU

Yrd.Doç.Dr. Bülent TURHAN

62 Konya TEMA Vakfı Yılmaz ERMİŞ
63 TÜVTÜRK Muayene İstasyon Amirliği KATILIM OLMADI
64 Makine Mühendisleri Odası Başkanlığı M. Levent ŞAM
65 Mimarlar Odası Başkanlığı Zeki ÜNEN
66 İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığı KATILIM OLMADI
67 Konya Tabip Odası KATILIM OLMADI
68 Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası Başkanlığı  Muharrem KARABACAK

Mehmet ULUĞ

69 Bisiklet ve Motosiklet Tamircileri Odası Başkanlığı Ahmet ÇAL

Ramazan ÇEKİÇ

70 Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanlığı KATILIM OLMADI
71 Berberler ve Kuaförler Odası Başkanlığı KATILIM OLMADI
72 Konya Bisiklet İl Temsilciliği KATILIM OLMADI
73 Bisiklet Federasyonu Nusret ERGÜL
74 Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Birliği Bşk. KATILIM OLMADI
75 Konya Bisiklet Sporunu Kalkındırma ve Yaşatma Derneği İhsan KAYSERİ
76 Kamu Yararına Görmeyenleri Koruma Derneği KATILIM OLMADI
77 Türkiye Sakatlar  Derneği Konya Şube Başkanlığı Ahmet MIHÇI
78 Konya İşitme Engelliler Derneği Başkanlığı KATILIM OLMADI
79 Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği KATILIM OLMADI
80 Türkiye Yaşlılık Platformu ve Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği Konya Temsilciliği Adnan AĞIRBAŞLI
81 Konya   Dağcılık İl Temsilciliği KATILIM OLMADI
82 Meydan OTO Ltd. Şti Suat UZUN
83 Nur Turizm Mehmet Ali UZUN
84 Ahmet Bircan Ltd. Şti. Ahmet BİRCAN
85 Gönüllüler Abdullah ERİŞ

Nihat YILDIZ

Haydar AKHAN

Halil İbrahim ADA

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.konyatrafikplatformu.org/?page_id=533